Nejčastější závady

 

1)      Radiostanice nevysílá: závada je způsobená pravděpodobně špatným dotažením antény (VXW 100 má v anténním konektoru vestavěný mikrospínač, který v případě odpojení antény vyřadí z činnosti koncový stupeň). Často se také stává, že zoxiduje mikrospínač. Koncový stupeň odchází málokdy.

 

2)      Vadné mechanické prvky, chrastící potenciometry: VXW 100 má už svůj věk, chrastící potenciometry proto nejsou žádnou vyjímkou. Závada se dá zpravidla odstranit jednoduše sprejem na kontakty popř. jejich výměnou.

 

 

3)      Radiostanice nepřijímá vůbec nebo přijímá zkresleně: poměrně častý jev. Způsobuje ho mírné rozladění krystalového filtru PKF 10,7MHz na desce mezifrekvence. Vadný filtr se nechá naštěstí nahradit běžně dostupným krystalem 10,7MHz, který je k dostání například v GM electronic.

 

4)      Malá výdrž akumulátoru: původní akumulátory bývají už často po smrti. V akupacku je celkem 11ks NiCd akumulátorů s kapacitou 900mAh zapojených v sérii. Nahradit se dají běžně dostupnými akumulátory nebo třeba 3ks LiIon akumulátorů z notebookové baterie. V tomto případě však nelze použít originální nabíječ k VXW 100.

 

5)      Vyschlé elektrolytické kondenzátory: Jen velmi ojediněle jsem se setkal s radiostanicí, která by měla v pořádku všechny elektrolytické kondenzátory. Většina z nich bývá po letech po smrti. Při provozu na baterie to však málokdy bývá zásadní problém. Přesto však doporučuji přeměřit jejich ESR a vadné vyměnit.

 

 

 

ZPĚT